Czym różni się wiedźmin Geralt z Rivii w różnych odsłonach? Porównanie Białego Wilka z książek, gier, seriali, cosplayu i komiksów

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Biały Wilk ma wiele twarzy.
Biały Wilk ma wiele twarzy. Szymon Starnawski / Polska Press
Geralt z Rivii jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci z prozy Andrzeja Sapkowskiego. Swoją popularność zdobył jednak nie tylko za pomocą książek - międzynarodowy boom na Wiedźmina rozpoczął się z udziałem gier od CD Projekt RED. Dzięki popularności Geralt został przeniesiony do wielu różnych mediów oraz jest bardzo częstym celem cosplayu. Zobacz, czym się różni Biały Wilk w różnych odsłonach.

Spis treści

Kim jest Geralt z Rivii?

Geralt z Rivii to tytułowy bohater opowiadań i sagi autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Jest wiedźminem, czyli wędrownym zabójcą potworów, który został poddany mutacjom i wyszkolony jedynie w celu ochrony ludzkości przed abominacjami. Jest wychowankiem Szkoły Wilka, gdzie pobierał nauki m.in. od Vesemira.

Jego osobowość i charakter nieco różnią się we wszystkich adaptacjach, lecz są do siebie zbliżone. Geralt jest zazwyczaj ironiczny, małomówny i skupiony na celu, jednak w głębi serca wrażliwy i potrafiący współczuć. Najbardziej znaczące różnice przypadają jednak na wygląd Białego Wilka. Jak przystało na prozę, tytułowy Wiedźmin nie jest opisany przesadnie dokładnie i autor zostawił duże pole do popisu dla wyobraźni.

Geralt w książkach

Porównanie należy rozpocząć oczywiście od przedstawienia opisu Geralta z prozy Andrzeja Sapkowskiego. Wiedźmin przedstawiany jest w książkach jako szczupła, umięśniona postać o niemal mlecznobiałych włosach, zazwyczaj ściągniętych na czole skórzaną opaską. Na plecach nosił jeden miecz, a drugi znajdował się w końskich jukach. Odziany był w ćwiekowaną kurtkę lub czarny, wełniany płaszcz, w zależności od warunków oraz skórzane buty z wysoką cholewą. Twarz miał bladą, gładko ogoloną, pokrytą bliznami i zmarszczkami, a oczy ciemnozłote, z kocią źrenicą, którą wiedźmin mógł rozszerzać i zwężać wedle własnej woli.

Geralt mimo mutacji, które miały zrobić z niego bezuczuciową maszynę do zabijania, zachował większość ludzkich odruchów. Potrafił kochać i współczuć, jednak starannie to maskował przed szerszą publiką. W wypowiedziach był mało wylewny, oschły, formalny i często posługiwał się ironią, a czasem nawet dowcipem. Gdy się denerwował, często ranił słowami towarzyszów podróży.

Dodatkowo, w odróżnieniu od innych mediów, w pierwowzorze Geralt został oddany przez swoją matkę, Visennę, do Wiedźmińskiego Siedliszcza, gdyż był niechcianym bękartem, nie dzieckiem-niespodzianką.

Geralt w grach, serialach, komiksach i cosplayu

Każda adaptacja tworzona jest przez innych ludzi, którzy mieli swoją własną wizję Białego Wilka. Czasami odbiega ona w niewielkim stopniu od oryginału, a w niektórych przypadkach różnice są kolosalne.

Dla przejrzystości odbioru informacji wszystkie porównania zawarliśmy w naszej wygodnej galerii. Zobacz, czym się różni Biały Wilk w różnych odsłonach:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Gra.pl codziennie. Obserwuj Gra.pl!

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl