Nvidia Tegra 4: Najszybszy na świecie procesor mobilny

Nvidia Tegra 4

Nvidia Tegra 4

Dziś firma Nvidia zaprezentowała najszybszy procesor mobilny na świecie Nvidia Tegra 4, który trafi przede wszystkim do smartfonów i tabletów.
Znany wcześniej pod nazwą kodową Wayne, procesor Nvidia Tegra 4 wyposażono w składający się z 72 rdzeni procesor graficzny GeForce o wydajności graficznej sześciokrotnie większej od poprzednik, czyli układu Tegra 3. Jest on także wyposażony w pierwszą czterordzeniową implementację najnowszego procesora centralnego firmy ARM, czyli Cortex-A15. A to – jak czytamy w oficjalnej informacji – sprawia, że przeglądanie stron internetowych jest 2,6 razy szybsze.

– Tegra 4 zapewnia ogromną moc obliczeniową oraz energooszczędność smartfonom i tabletom, urządzeniom do gier, systemom samochodowym oraz komputerom – mówił podczas prezentacji Phil Carmack, wiceprezes Nvidii. – Nowe możliwości tego układu, szczególnie w dziedzinie fotografii obliczeniowej, przyczynią się do znaczącego usprawnienia istniejących produktów, a także do stworzenia całkowicie nowych, ekscytujących urządzeń.

Jednym z przełomowych rozwiązań procesora Tegra 4 jest architektura fotografii obliczeniowej, która umożliwia automatycznie tworzenie zdjęć i filmów HDR, dzięki połączeniu mocy obliczeniowej procesora graficznego, procesora centralnego oraz układu przetwarzającego obraz w aparacie.

W ten sposób obrazy przechwytywane przez urządzenie (nawet te wykonane z lampą błyskową) wiernie odpowiadają temu, co widzi ludzkie oko. Oznacza to, że ciemne i jasne części obrazu będą zawierać równie dużo szczegółów.

Na dodatek wszystko ma się odbywać kosztem mniejszego zużycia energii. Temu służy dodatkowy energooszczędny rdzeń drugiej generacji, który umożliwia realizowanie podstawowych zadań przy jak najmniejszym poborze energii i technologia PRISM 2. Ta z kolei ma zmniejszać moc podświetlenia ekranu bez pogarszania jakości obrazu.

W efekcie, jak zapewniają inżynierowie Nvidii, na smartfonie z układem Tegra 4, będzie można oglądać filmy w rozdzielczości HD nawet przez 14 godzin. 

Zdjęcia

  • Nvidia Tegra 4
Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać