Nvidia G-SYNC: Bez rwania, zacięć i opóźnień w wyświetlaniu obrazu

Kategorie: Tagi:
Nvidia G-SYNC

Technologia Nvidia G-SYNC ma się pojawić w przyszłym roku w monitorach przynajmniej czterech producentów.

Nvidia pochwaliła się nowa technologią przeznaczoną dla monitorów do gier, która umożliwi idealną synchronizację karty graficznej i monitora. Jak działa G-SYNC i kiedy się pojawi?
Nvidia zapewnia, że G-SYNC oznacza „niesamowitą” płynność obrazu oraz krótki czas reakcji, niemożliwy do osiągnięcia w przypadku dotychczasowych technologii wyświetlania.

Prace nad technologią trwały kilka lat. Jej efektem jest rozwiązanie, które synchronizuje częstotliwość odświeżania monitora z prędkością renderowania karty graficznej. W efekcie obrazy pojawiają się na monitorze natychmiast po wyrenderowaniu, obiekty są wyraźniejsze, a gry płynniejsze.

Od samego początku istnienia monitorów komputerowych, odświeżały one obraz ze stałą wartością, która najczęściej wynosiła 60 razy na sekundę (herców). Ze względu na dynamiczny charakter gier wideo, liczba klatek na sekundę renderowanych przez karty graficzne podczas gry ulega ciągłym zmianom – czytamy w informacji prasowej. – Próby zsynchronizowania monitora z kartą graficzną skutkują powstaniem zakłóceń obrazu. Włączenie synchronizacji pionowej (V-SYNC) eliminuje ten efekt kosztem wprowadzenia opóźnień w wyświetlaniu obrazu i spowolnień w grze, ponieważ częstotliwości odświeżania karty graficznej oraz monitora są różne.

I to właśnie ma zmienić nowa technologia Nvidii. Wykorzystuje ona moduł G-SYNC, który będzie montowany w monitorach do gier i będzie współpracowała ze sprzętem i oprogramowaniem zaimplementowanym w kartach graficznych firmy Nvidia opartych na architekturze Kepler.

– Ogromny wzrost mocy renderowania obrazu przez karty graficzne, jaki nastąpił w ostatnim dziesięcioleciu, umożliwia tworzenie coraz bardziej złożonych światów i trójwymiarowych scen. Ale nawet na najlepszych komputerach występują rwania oraz zacięcia obrazu, które zakłócają iluzję rzeczywistości. Technologia G-SYNC stanowi eleganckie rozwiązanie tego długotrwałego problemu. Obrazy na wyświetlaczu z G-SYNC są wyjątkowo stabilne i zaskakująco rzeczywiste – chwali nową technologię Tim Sweeney, założyciel firmy EPIC Games.

A wtóruje mu Johan Andersson, dyrektor techniczny w firmie DICE: – To prawdziwie innowacyjne rozwiązanie odwiecznego problemu grafiki komputerowej, pozwalające wreszcie zobaczyć doskonały obraz, wolny od opóźnień i szarpania. W rezultacie doświadczamy fantastycznych wrażeń. To coś, co trzeba zobaczyć, aby uwierzyć.

W podobnym tonie wypowiada John Carmack, współzałożyciel firmy iD Software: – Dzięki G-SYNC można wreszcie zjeść ciastko i mieć ciastko, czyli wykorzystać całą moc karty graficznej, nie wywołując przy tym opóźnień i zakłóceń obrazu.

A kiedy z G-SYNC będzie można skorzystać? Monitory z tą technologią pojawią się w przyszłym roku w ofercie takich firm jak ASUS, BenQ, Philips i ViewSonic.
Nvidia G-SYNC

Zdjęcia

  • Nvidia G-SYNC
Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać