Graj Bezpiecznie i Patrz w co gram

Kategorie: Tagi:
Graj Bezpiecznie

Fot. gra.pl

To akcje społeczne, które mają pomóc rodzicom wybrać odpowiednie gry dla swoich dzieci.
Akcje organizuje Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego (SPIDOR) z salonami Empik. Celem bezpośrednim jest poinformowanie i wyjaśnienie systemu oznaczeń gier: PEGI. A mówiąc krótko: chodzi o to, by rodzice nie kupowali swym pociechom gier przeznaczonych dla dorosłych. A tak niestety bywa, kiedy rodzice robią zakupy „zamówienie" dziecka.

Na szczęście każda gra sprzedawana w Polsce jest odpowiednio oznakowana symbolami PEGI, które szczegółowo wyjaśniają, dla jakiego wieku jest przeznaczona dana produkcja i czego można się po niej spodziewać. Czy w grze występuje przemoc, niecenzuralny język, itd.

Kampania Graj bezpiecznie potrwa do polowy czerwca. We wszystkich salonach Empik będą wówczas rozdawane materiały informacyjne a dodatkowych porad będą udzielać pracownicy.

A to nie wszystko, bo dla ojców będzie przeznaczona dodatkowa kampania: Patrz w co gram. Odpowiedzialny ojciec, dobra zabawa.

Kampanię wspiera Adam Sztaba, popularny kompozytor, juror programu Must be the Music, ale też ojciec dorastającego syna. – Jeżeli chodzi o dobór gier staram się przede wszystkim kierować oznaczeniami na opakowaniu i nie dopuszczam do używania przez mojego syna gier przeznaczonych dla starszych dzieci. Syn nie jest tym oczywiście zachwycony i co jakiś czas pojawia się wielka potrzeba zagrania w grę dla starszych dzieci – mówi Sztaba. – Pada wówczas z jego strony wiele argumentów, m.in. że gry dla starszych mają znacznie lepszą grafikę oraz że koledzy w klasie mogą grać we wszystko, co chcą. Jest to oczywiście kombinowanie charakterystyczne dla dzieciaków, ale ja w żadnym razie nie ulegam temu i polecam mu po raz kolejny zerknąć na cyfrę umieszczoną na pudełku oznaczającą dozwolony wiek. Czas grania jest również ściśle ustalony i nie powinno być w tym temacie żadnych odstępstw. Konsekwentne postępowanie względem dziecka, jak zresztą w wielu innych kwestiach, tak i tu jest niezwykle ważne.

Szczegółowe informacje o oznaczeniach PEGI na www.pegi.info/pl.

Zdjęcia

  • Graj Bezpiecznie
Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać