Civilization V: Nowy Wspaniały Świat. Premiera polskiego dodatku już w lipcu

Civilization V: Nowy Wspaniały Świat

Civilization V: Nowy Wspaniały Świat i Kazimierz III Wielki

Polska husaria szykuje się do boju, a Kazimierz III Wielki do podboju. Celem jest cały świat. Takie rzeczy tylko w Nowym Wspaniałym Świecie, dużym dodatku do gry Civilization V.
Gra Sid Meier’s Civilization V robi się coraz ciekawsza. Dodatek Bogowie i Królowie przyniósł religie i szpiegostwo. Zwłaszcza religia mocno zmieniła oblicze gry. Wszystko wskazuje na to, że Nowy Wspaniały Świat (Brave New World) będzie miał podobny wpływ na rozgrywkę. I sprawi, że prawie trzy lata po premierze podstawowej wersji gry znów wrócimy do budowania/planowania/zarządzania/inwestowania i walki o światową dominację.

Jakie są najważniejsze nowości w Nowym Wspaniałym Świecie?
Międzynarodowe Szlaki Handlowe, znaczne podniesienie rangi dyplomacji i nowy wariant zwycięstwa kulturowego.
W dużym skrócie można stwierdzić, że dodatek skupia się na nie wymagających miecza i prochu sposobach podboju świata. I słusznie, bo o ile nowy sposób prowadzenia walki wprowadzony w Civilization V był bardzo udany, to jednak część graczy nieco narzekała na uproszczenia w pozostałych elementach.

Dotąd szlaki handlowe ustanawiane przez naszych kupców dawały nam właściwie tylko jednorazowy zastrzyk gotówki. Teraz będziemy mogli tworzyć Międzynarodowe Szlaki Handlowe. Z jednej strony będzie to źródło dochodu, a z drugiej: sposób na ekspansję naszej kultury i religii.
Ten mechanizm świetnie znany z historii w grze powinien się świetnie sprawdzić. Nowe szlaki handlowe będzie można oczywiście zmieniać w trakcie rozgrywki dopasowując je do aktualnej sytuacji geopolitycznej i naszych celów. Szlaki będzie można ustanawiać w obrębie własnego państwa jak i między naszymi miastami a inną cywilizacją.

Dodatek przyniesie też nową formę Zwycięstwa Kulturowego. Inwestując w Wielkich Artystów, Pisarzy czy Muzyków, budując muzea, opery i kulturalne cuda świata będziemy nie tylko standardowo zwieszać swój wpływ kulturowy, ale też przyciągać turystów.

 

A co z tymi, którzy wolą dyplomację?
Im twórcy gry proponują Światowy Kongres, czyli coś na kształt ONZ. Tu poszczególne kraje (i państwa-miasta) będą głosować nad rezolucjami wprowadzającymi np. sankcji gospodarcze czy ograniczenia w wydobyciu niektórych zasobów albo korzystaniu z broni nuklearnej.

Te duże nowości pociągają za sobą szereg pomniejszych zmian. Pojawią nowe ideologie i nurty polityczne wraz ze swoimi unikalnymi bonusami. Dodatek Civilization V: Nowy Wspaniały Świat wprowadzi też do gry 9 nowych cywilizacji, Każda z własną, unikalna jednostka i zdolnością. Tu najbardziej cieszy oczywiście Polska pod przywództwem Kazimierza III Wielkiego i z husarią.

Dojdzie też osiem nowych Cudów Świata (np. Teatr Globe czy Galerię Uffizi). Do tego dwa nowe scenariusze. Pierwszy to Wojna Secesyjna, a drugi: Wyścig o Afrykę.

Premierę gry Civilization V: Nowy Wspaniały Świat (w polskiej, kinowej wersji językowej) zaplanowano na 12 lipca.Civilization V Nowy Wspaniały Świat
 

Zdjęcia

  • Civilization V: Nowy Wspaniały Świat
Komentarze
ZicZac
ZicZac pt., 2013-04-12 15:08

Nieźle się to zapowiada

Podobają mi się te zmiany. Bedzie dobry powód by wrócic do Civki. Podobnie było z czwartą częścią. Tam też dopiero po dwóch dużych dodatkach gra pokazała pęłnię możliwości.