Walentynki: Idealne święto dla cyberprzestępców

e-kartki na walentynki

Walentynkowy spam

Fajne prezenty, e-kartki, serwisy randkowe, miłosne horoskopy, porady dla samotnych – za tym wszystkim może się próba wyłudzenia naszych danych.
W poprzednie Walentynki eksperci z firmy Norton wykryli wiadomości spam, w których przynętą były atrakcyjne cenowo propozycje biżuterii, kolacji dla dwojga i innych prezentów.

W tym roku cyberprzestępcy zaczęli działać jeszcze wcześniej i dlatego – podkreślają eksperci – trzeba bardzo uważać na wiadomości zaczynające się od takich słów jak:

- znajdź swoją walentynkę
- e-kartki na walentynki
- kwiaty na walentynki

i tym podobne. Maile tego rodzaju często zawierają złośliwe oprogramowanie, mogą również być próbą wyłudzenia prywatnych danych z numerem karty na czele.

Część ofert zawiera np. fałszywy kod zniżkowy na niezłe prezenty. Tyle, że taki „kod" należy wymienić na stronie internetowej, a na dodatek wpisać w specjalnym formularzu dane osobowe. Co w zamian? Oczywiście nic. Ale ktoś już ma nasze dane.

Specjaliści z Nortona zwracają też uwagę na serwisy randkowe. Ich popularność stale rośnie. Według danych serwisu Match.com w samych tylko Stanach Zjednoczonych korzysta z nich 40 000 000 ludzi.

Marian Merritt, ekspert Norton ds. bezpieczeństwa internetowego, przygotowała kilka prostych porad, które warto stosować szukając miłości przez internet:

– Dopóki nie nawiąże się nić zaufania, miej się na baczności. Nigdy nie podawaj nikomu swoich danych osobowych, dopóki nie spotkasz się z daną osobą twarzą w twarz i nie będziesz mieć pewności, że możesz jej zaufać.

– Przeprowadź dochodzenie. Korzystaj z wyszukiwarek, aby upewnić się, że osoby, z którymi masz się spotkać, rzeczywiście są tymi, za które się podają. Nawet wyszukiwanie niedające żadnych rezultatów może stanowić podstawę do podejrzeń, że dana osoba nie jest w pełni uczciwa.

– Korzystaj tylko ze sprawdzonych serwisów randkowych. Przed kliknięciem w dany profil sprawdź, czy na pasku adresowym przeglądarki widnieją litery „HTTPS" oznaczające, że za pośrednictwem danego formularza lub strony można bezpiecznie przesyłać dane osobowe.

– Aplikacje randkowe – trzeba na nie uważać, bo darmowe testy osobowości czy horoskop randkowy przez SMS mogą być ciekawe dopóki nie poznamy ich prawdziwych kosztów. Często są tez przykrywką dla agresywnych sieci reklamowych znanych pod nazwą madware, które sprzedają dane osobowe użytkowników.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ. 

Zdjęcia

  • e-kartki na walentynki
Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać