TITAN: Nowy superkomputer dla naukowców

TITAN

Superkomputer TITAN w Oak Ridge National Laboratory

TITAN działa w Oak Ridge National Laboratory. Ma wydajność przekraczającą 20 petaflopsów, a jest napędzany przez 18 668 procesorów graficznych Nvidia Tesla K20. Do czego służy? Do obliczeń eksaskalowych.
TITAN będzie najszybszym na świecie superkomputerem przeznaczonym do otwartych badań naukowych, który pomoże w prowadzeniu badań nad najtrudniejszymi wyzwaniami znanymi nauce.

TITAN

Szczytowa wydajność obliczeniowa Tytana przekracza 20 petaflopsów, czyli 20 milionów miliardów operacji zmienno-przecinkowych na sekundę. 90 procent tej mocy zapewnia 18 668 procesorów graficznych Nvidia Tesla K20. Procesory te są oparte na architekturze Nvidia Kepler.

Superkomputer TITAN znajduje się w Narodowym Laboratorium Oak Ridge, które jest częścią laboratoriów naukowych Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych i działa jako system otwartych badań naukowych.

Oznacza to, że zasoby superkomputera są dostępne dla naukowców akademickich, badaczy z laboratoriów rządowych oraz szerokiej gamy innych branż i mogą oni wykorzystywać superkomputer do modelowania zjawisk fizycznych i biologicznych, osiągając wyniki szybciej, niż pozwalałby na to zwykły proces eksperymentowania.

TITAN

TITAN jest ponad dziesięć razy szybszy i pięć razy bardziej energooszczędny od poprzednika, czyli 2,3 petaflopsowego superkomputera Jaguar.

– Dzięki zbudowaniu TITANA w oparciu o procesory graficzne Tesla, laboratorium Oak Ridge może pracować z niesamowicie złożonymi, doskonale skalującymi się aplikacjami, co potwierdza słuszność stosowania akceleracji obliczeń przy rozwiązywaniu największych problemów naukowych – tłumaczy Steve Scott, dyrektor ds. technologii w dziale akceleracji obliczeń przez procesory graficzne w firmie Nvidia. – Taka wydajność, moc i opłacalność jest po prostu niemożliwa do osiągnięcia za pomocą tradycyjnych architektur wykorzystujących procesory centralne. Akceleracja obliczeń to najlepsze i najbardziej realistyczne podejście, które pozwoli osiągnąć wydajność na poziomie eksaskalowym w ciągu najbliższych 10 lat.

TITAN

– Rozwój nauki i technologii zawsze był naszym głównym celem, a TITAN to przełomowe narzędzie, dzięki pozwoli naukowcom z całego świata wykorzystać procesory graficzne w celu osiągnięcia nowych przełomów – dodaje Jeff Nichols, wicedyrektor laboratorium obliczeniowego w Oak Ridge National Laboratory. – Nowe akceleratory graficzne Tesla cechują się wysoką wydajnością i energooszczędnością, dzięki której TITAN mógł zostać rozbudowany w takiej skali, aby osiągając ogromną wydajność nie konsumował tyle energii, co małe miasto. 

Zdjęcia

  • TITAN
Komentarze
AMOK
AMOK pon., 2012-10-29 12:57

Ładnie wygląda

Choć nie o wygląd w nim chodzi :) To dobrze, że takie komputery są dostępne dla wszystkich naukowców. Sam czasem udostępniam swojego PC pod różne obliczenia i mam nadzieję , że chociaż w ten sposób przyczyniam się do postępu nauki.

elczuczonegro
elczuczonegro wt., 2013-02-26 11:01

przecież to są stare lodówki

przecież to są stare lodówki po kokakoli z nadrukami... myśmy też mieli taki pomysł ale rześmy zarzegnali.. jakieś petaflopsowe klopsiki! to nie jest komputer, przecież widać na czecim zdjęciu, że to ludzie liczą a nie komputer.. do dupy! Rzegnam!