Tesla Model S: Co tym wszystkim steruje?

Tegra VCM

Visual Computing Module, czyli komputerowy moduł wizualny w samochodzie Tesla Model S

Fot. Redakcja gra.pl

Tesla Model S to elektryczne auto, które jutro ma swoją premierę. Ale napęd to nie jedyne ciekawe rozwiązanie w tym samochodzie. Bo jest jeszcze komputerowy moduł wizualny.
Komputerowy moduł wizualny (ang. VCM – Visual Computing Module) łączy funkcje informacyjne, rozrywkowe i nawigacyjne z elektroniczną tablicą przyrządów w nowej Tesli. Został zbudowany w oparciu o procesor Nvidia Tegra, który możemy znaleźć w wielu smartfonach czy tabletach. W Tesli obsługuje on ekran dotykowy o przekątnej 17 cali – to największe tego typu urządzenie, jakie zamontowano dotychczas seryjnie w samochodzie osobowym.

Firma Tesla Motors jest pierwszym producentem integrującym w swoich samochodach moduły Tegra VCM, które umożliwiają tworzenie intuicyjnych, interaktywnych i atrakcyjnych wizualnie systemów obsługi pojazdu. A co z tego mają kierowcy?

Większe i bardziej czytelne mapy czy tablice przyrządów, które mogą dostosować do własnych potrzeb.

Moduł Tegra VCM wyposażono superprocesor mobilny: to połączenie wielordzeniowego procesora centralny ARM i procesora graficznego Nvidia GeForce i dedykowanych procesorów do obsługi dźwięku, materiałów wideo oraz obrazu. Pierwszy z modułów Tegra VCM zasila system informacyjno-rozrywkowy. Drugi moduł obsługuje cyfrową tablicę przyrządów, w postaci wyświetlacza LCD o przekątnej 12,3 cala.

– Stworzyliśmy luksusowy pojazd elektryczny, który jest funkcjonalny i oszczędny oraz sprawia, że ludzie ponownie zaczynają się aktywnie interesować samochodami – to słowa J.B. Straubela, dyrektor ds. technologii w Tesla Motors. – Dzięki możliwościom, jakie dał nam układ Tegra VCM, mogliśmy stworzyć wyjątkowo atrakcyjny system komputera pokładowego, który obsłuży wiele różnorodnych materiałów multimedialnych.

Zdjęcia

  • Tegra VCM
Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać