Prawdziwy Dornier Do 17 w Anglii, wirtualny w Polsce

Dornier Do 17

Wrak niemieckiego bombowca Dornier Do 17 wydobyty latem tego roku u wybrzeży Anglii.

Latem wrak niemieckiego bombowca wydobyto z oceanu. Teraz odrestaurowany Dornier trafi do Museum RAF w Cosford, ale za pośrednictwem specjalnej aplikacji można go oglądać w wielu innych muzeach na całym świecie. Także w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie.
Wszystko zaczęło się w czerwcu tego roku, kiedy wrak niemieckiego bombowca Dornier Do17 został wydobyty z wód przybrzeżnych Wielkiej Brytanii.
Lada dzień – 16 października – odrestaurowany samolot będzie jednym z „bohaterów” nowej wystawy w Muzeum Royal Air Forces w Cosford; w Anglii.
Ale nie tylko.

Muzeum RAF nawiązało współpracę z firmą redLoop: the Middlesex University Design and Innovation Centre.
Po co? By udokumentować cały proces wydobycia wraku i jego renowacji. Ale to akurat żadna nowość.
Znacznie ciekawsza wydaje się specjalna aplikacja – Apparition: Dornier17 – (będzie dostępna w AppStore od 16 października), która pozwoli zwiedzającym różne muzea na świecie oglądać także wirtualny model Dorniera.
Odwiedzający dane muzeum korzystając ze smartfona zobaczą samolot „unoszący” się nad muzeum. Do tego mają być specjalne materiały o samym samolocie, pracach nad nim czy materiał o Do 17 w grze World of Warplanes.

Skąd gra?
Jej twórcy, czyli Wargaming, przekazali muzeum RAF dotację w wysokości 75 000 funtów. Ta kwota pozwoliła na współprace ze wspomnianą firmą redLoop.

Jej efekty już wkrótce będzie można zobaczyć w warszawskim Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. Kiedy? Jeszcze pod koniec października.

– Odbudowa unikatowego samolotu to wielkie wyzwanie dla konserwatorów z RAF Museum, szczególnie, że obiekt był narażony na długotrwałe oddziaływanie agresywnego środowiska wodnego. Problematyka niezwykle złożonych remontów eksponatów tego typu jest kwintesencją pracy zespołów konserwatorskich wszystkich placówek muzealnych prezentujących ciężki sprzęt wojskowy, w tym Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej – komentuje Mirosław Zientarzewski, kustosz Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. – Koncepcja wirtualnej prezentacji samolotu w 3D będzie dla naszych gości nowym, ciekawym doznaniem łączącym rzeczywistość z komputerową grafiką. Z naszej perspektywy, poza ciekawą formą, istotny jest przede wszystkim kontekst historyczny.

– Rozszerzona rzeczywistość, aplikacje mobilne i użycie również materiałów tworzonych przez użytkowników to coś, czego jeszcze nie było i jesteśmy strasznie ciekawi efektów, jakie przyniesie to przedsięwzięcie – dodaje Peter Dye, dyrektor muzeum w Cosford.

Wirtualny Dornier Do-17 zaprezentowany zostanie również w innych placówkach na całym globie, m.in. w Hiszpanii, Holandii, Kanadzie, Nowej Zelandii i USA. Wyjątkowym miejscem prezentacji maszyny ma być także plac Trafalgar Square w centrum Londynu.

Tak wyglądało samo wydobycie wraku bombowca Dornier Do 17:

Dornier Do 17
Dornier Do 17
Dornier Do 17
Dornier Do 17
Dornier Do 17

A tak już 16 października ma wyglądać samolot nad Trafalgar Square w Londynie:
Apparition Dornier17

Zdjęcia

  • Dornier Do 17
Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać