Lamborghini Huracán i Nvidia: supersamochód z superkomputerem

Lamborghini Huracán

Lamborghini Huracán LP 610-4

Kosztujące ponad 200 tysięcy dolarów Lamborghini Huracán LP 610-4 to nie tylko 610 koni mechanicznych, ale też specjalny wyświetlacz umieszczony bezpośrednio przed oczami kierowcy.
Węglowo-ceramiczne tarcze hamulcowe, silnik V 10 o pojemności 5,2 litra i mocy 610 koni mechanicznych. Karoseria z włókna węglowego i aluminium. Przyspieszenie do setki: 3,2 sekundy. Cena: ponad 200 tysięcy dolarów. W przypadku supersamochodu firmy Lamborghini takie dane nie dziwią.

A swoje trzy grosze do tej konstrukcji dorzuciła też firma Nvidia w postaci  procesora Tegra 3 odpowiadającego za obsługę wyświetlacza TFT o wysokiej rozdzielczości i przekątnej 12,3 cala, umieszczonego bezpośrednio przed oczami kierowcy. To jeden z pierwszych samochodów na świecie, w którym zastosowano takie rozwiązanie zamiast tradycyjnego panelu instrumentów.

W efekcie powstał wyświetlacz, w którym to kierowca decyduje, co chce zobaczyć. Projektanci przewidzieli trzy główne tryby pracy.
Pełny tryb kierowcy, gdzie mamy na środku mamy duży obrotomierz lub prędkościomierz. Główny element otaczają wszystkie niezbędne informacje o pojeździe, takie jak poziom paliwa w baku i temperatura wody w chłodnicy:

Lamborghini Huracán

Tryb mieszany, gdzie dodano okno funkcji informacyjno-rozrywkowych, czyli np. mapę:

Lamborghini Huracán

Pełny tryb informacyjno-rozrywkowy przydatny wtedy, gdy nie pędzimy z prędkością maksymalna, a raczej szukamy drogi:

Lamborghini Huracán

Zdjęcia

  • Lamborghini Huracán
Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać