Ile kosztują usługi hakerskie?

Ile kosztują usługi hakerskie?

Fot. sxc.hu

Instalacja wirusa ZeuS: 35 dolarów. Kod źródłowy konia trojańskiego: 50 dolarów. Usług jest znacznie więcej, ale wszystkie ceny są „konkurencyjne”.
Eksperci z Trend Micro, firmy zajmującej się bezpieczeństwem w internecie przygotowali – na podstawie danych z rosyjskich forów i serwisów dla cyberprzestępców, artykułów napisanych przez hakerów i wreszcie w oparciu o metody działania rosyjskiego cyberpodziemia – specjalny raport z cennikiem.

Analitycy zestawili kilkadziesiąt podstawowych narzędzi i technologii wykorzystywanych przez cyberprzestępców. pierwsza dziesiątka wygląda tak:

1. Sprzedaż software'u oraz usług z zakresu programowania
2. Usługi hakerskie
3. Sprzedaż i hosting dedykowanych serwerów
4. Usługi spamowania wiadomościami, SMS-ami i połączeniami telefonicznymi
5. Sprzedaż materiałów do ściągnięcia online
6. Usługi z zakresu ataków typu „odmowa usługi" (Denial of Service, DoS)
7. Sprzedaż usług polegających na sztucznym generowaniu ruchu na stronach
8. Usługi z zakresu szyfrowania danych
9. Sprzedaż koni trojańskich
10. Tworzenie i sprzedaż exploitów

A wszystkie takie „usługi" są dość tanie – na przykład jednodniowy atak typu „odmowa usługi" (Denial of Service) kosztuje od 30 do 70 dolarów. Ataki tego rodzaju służą do paraliżowania stron www i komputerów.

Instalacja wirusa ZeuS (botnet służący do zdalnej kradzieży danych) na hoście nabywcy: 35 dolarów; instalacja na hoście sprzedawcy: 40 dolarów. Kod źródłowy konia trojańskiego backdoor trojan: 50 dolarów.

Raport kończy się wnioskiem, że... „rosyjskie podziemie to prężnie działająca gospodarka zorientowana na usługi. To prawdziwe rządy cyberprzestępców, za których pośrednictwem skorumpowany świat biznesu i polityki zdobywa wpływy również w cyberprzestrzeni."

Zdjęcia

  • Ile kosztują usługi hakerskie?
Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać