Facebook: Jak cyberprzestępcy zdobywają hasła i loginy?

Norton

Odpowiednio spreparowana strona przekierowuje do fałszywej strony logowania

Tworzą fałszywe strony i liczą na naszą łatwowierność. I czasami wystarczy tylko sympatyczne zdjęcie.
Eksperci z firmy Norton ostrzegają przed nowymi próbami zdobycia loginów i haseł użytkowników Facebooka – za pomocą ataków typu phishing, czyli z wykorzystaniem fałszywych stron internetowych.

Jak to działa?
Najlepszym przykładem jest specjalnie przygotowana strona internetowa ze zdjęciem małej dziewczynki trzymającej w rękach aparat fotograficzny. Pod fotografią znajduje się przycisk „lubię to”. Po kliknięciu zostaniemy przekierowani do fałszywej strony logowania. Tu zostaniemy poproszeni o podanie swojego loginu i hasła do serwisu. Zachęca do tego także fałszywy licznik, który wskazuje, że zdjęcie polubiło już całe mnóstwo użytkowników Facebooka.

Kolejny przykład nie jest może specjalnie groźny w naszym kraju, ale dobrze ilustruje metody stosowane przez cyberprzestępców. Stworzyli oni fałszywą stronę o nazwie Chehrakitab. Strona jest reklamowana jest jako… specjalna wersja Facebooka dla użytkowników z Indii. Wygląda  niemal identycznie jak prawdziwa. W zamieszczonym na stronie opisie możemy przeczytać, że choć witryna jest jeszcze w budowie, to użytkownicy mogą się już do niej logować.

Zdjęcia

  • Norton
Komentarze
Shinpu
Shinpu sob., 2013-07-13 00:59

Znam wielu

Znam wiele osób, które właśnie boją się utworzyć swój własny profil i tworzą fikcyjny albo w ogóle. Dzisiejszy świat stał się taki, że jak nie masz fb to nie istniejesz, ale podziwiam takie osoby, które mimo wszystko nie idą za tłumem, dzięki temu nie są narażeni na żadne ataki.

Zapraszam na mojego bloga o grach na blaszaki- www.gry-na-blaszaki.com

Polecamy