Emerald już liczy. Bardzo szybko

Klaster Emerald

Fot. Redakcja gra.pl

Emerald to jeden z najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Został właśnie uruchomiony na Uniwersytecie Oksfordzkim w Centrum Innowacji Obliczeń Wysokowydajnych przy laboratorium STFC Rutherford Appleton w Didcot.
Superkomputer (klaster) składa się z 84 węzłów i łącznie zawiera 372 procesory graficzne Nvidia Tesla M2090, które zapewniają wydajność przekraczającą 114 teraflopów (czyli 114 bilionów operacji na sekundę).

– Nowy superkomputer jest częścią rządowej inwestycji w rozwój elektronicznej infrastruktury, na który to cel przeznaczyliśmy 145 000 000 funtów. System ten będzie nieocenionym i przydatnym narzędziem w pracy wielu firm i uniwersytetów – wyjaśniał podczas prezentacji Emeralda David Willetts, brytyjski minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Przyśpieszy on rozwój badań i zachęci do dokonywania inwestycji w Wielkiej Brytanii, a także pozwoli utrzymać nas w czołówce świata nauki.

Centrum Innowacji Obliczeń Wielkoskalowych, które skupia uniwersytety Oksfordzki, Bristol, Southampton oraz Londyński, zapewnia infrastrukturę niezbędną do rozwoju aplikacji naukowych i inżynieryjnych, a także umożliwia szkolenie naukowców oraz inżynierów zajmujących się obliczeniami wielkoskalowymi.

Emerald zostanie przekazany do dyspozycji brytyjskim naukowcom i inżynierom jako narzędzie do przyśpieszania badań m.in. z astrofizyki (do wykrywania w czasie rzeczywistym pulsarów), bioinformatyki (analizy i statycznego modelowania danych otrzymanych z sekwencjonowania pełnych genomów) i chemii (do symulacji dynamiki molekularnej głównych mechanizmów nanotechnologii DNA).

Zdjęcia

  • Klaster Emerald
Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać