Czy potrafimy bezpiecznie korzystać ze smartfonów [infografika]

Czy potrafimy bezpiecznie korzystać ze smartfonów [infografika]
Raport o mobilnej cyberprzestepczości - to brzmi poważnie i takie jest, bo już co dziesiąty Polak padł ofiarą mobilnej cyberprzestepczości.
Raport opublikowała firma Symantec, producent oprogramowania Norton. Raport z jednej strony dotyczy sposobów korzystania z urządzeń mobilnych, a z drugiej: naszej beztroski.

Bez smartfonów i tabletów nie potrafi się obyć jedna trzecia Europejczyków (34 proc.). W Polsce jest podobnie – pod takim stwierdzeniem podpisze się 27 proc. pytanych Polaków.

– Wielu użytkowników nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak wiele danych osobowych i innych prywatnych informacji może być przechwyconych w przypadku utraty lub kradzieży urządzenia albo włamania się do niego. Ze względu na wrażliwą naturę informacji przechowywanych w urządzeniach mobilnych, należy stosować podstawowe środki ostrożności, aby zapobiec dostaniu się tych danych w niepowołane ręce – komentuje Joanna Chmielak, Norton Consumer Manager.

Zdecydowana większość (69 proc.) Europejczyków przyznaje, że przechowuje i ma dostęp do poufnych informacji za pośrednictwem swojego urządzenia mobilnego. W Polsce taki stan rzeczy deklaruje niemal 8 na 10 posiadaczy smartfonów i tabletów. Mimo to ponad jedna trzecia (35 proc. Europejczyków i 32 proc. Polaków) przyznaje się, że nie stosuje żadnych haseł w celu ochrony tych danych.

Co gorsza, dwóch na pięciu użytkowników przyznaje się do okazjonalnego pobierania aplikacji z nieautoryzowanych źródeł. Ponad jedna trzecia badanych nie korzysta z bezpiecznych metod uwierzytelniania podczas dokonywania płatności, robiąc zakupy za pomocą telefonu komórkowego. Takie osoby są narażone na ujawnienie wrażliwych danych, np. informacji dotyczących karty kredytowej. A już blisko 10 proc. Europejczyków (w Polsce odsetek ten wynosi 11 proc.) korzystających z technologii mobilnych padło ofiarą cyberprzestępczości.

Większość z nas korzysta z bezpłatnych lub niezabezpieczonych publicznych hotspotów sieci Wi-Fi. Niemal połowa użytkowników wie, ze to niebezpieczne, ale mimo to nie zmienia swoich zachowań: 40 proc. badanych sprawdza prywatną pocztę e-mail (w Polska 47 proc.), korzystając z bezpłatnej publicznej sieci Wi-Fi, a co piąta osoba używa jej do uzyskania dostępu online do swojego konta bankowego.

Raport

Zdjęcia

  • Czy potrafimy bezpiecznie korzystać ze smartfonów [infografika]
Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać