Cyberprzestępcy zarabiają jak nigdy

Raport Norton 2013

szacunkowy koszt cyberprzestępczości dotykającej użytkowników indywidualnych. Kwoty podano w dolarach.

Fot. Norton Symantec

Użytkownicy śpią ze swoimi smartfonami i tabletami w zasięgu ręki, ale nie dbają o ich ochronę. Efekt? Średni koszt ataku cyberprzestępców wzrósł o połowę.
– Współcześni cyberprzestępcy stosują bardziej zaawansowane metody, takie jak oprogramowanie ransomware i ukierunkowane akcje typu spear-phishing, które pozwalają im zdobyć więcej pieniędzy w jednym ataku niż kiedykolwiek dotąd – mówi Jolanta Malak, dyrektor generalny w firmie Symantec Poland, która przygotowała raport Norton 2013. – Z raportu wynika, ze 49 proc. użytkowników wykorzystuje swoje prywatne urządzenia zarówno do pracy, jak i do zabawy. Stwarza to całkiem nowe zagrożenia dla firm, ponieważ cyberprzestępcy maja możliwość dotarcia do jeszcze większej ilości cennych informacji.

Z raportu wynika także, że użytkownicy nie chronią swoich urządzeń, choć niemal połowie posiadaczy smartfonów zależy na nich tak bardzo, że ma je w zasięgu ręki podczas snu.

48 proc. użytkowników urządzeń mobilnych nie stosuje nawet podstawowych środków ostrożności, takich jak hasła, oprogramowanie zabezpieczające czy robienie kopii zapasowych plików. Ta beztroska stwarza ryzyko zarówno dla nich, jak i dla ich cyfrowej tożsamości.

Jak sprawa wygląda w liczbach?
Źle.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy 6­ 000 000 Polaków padło ofiara cyberprzestępców.
Tylko 28 proc. Polaków używa podstawowych programów zabezpieczających na smartfonach. A z drugiej strony aż 57 proc. Polaków w ogóle nie wie, że są takie programy.
Połowa użytkowników smartfonów nie kasuje e-maili od nieznanych nadawców.
31 proc. Polaków dzieli się z innymi swoimi hasłami do mediów społecznościowych.

– Gdyby to był test, użytkownicy urządzeń mobilnych nie zadaliby go – kwituje Maciej Iwanicki, ekspert firmy Symantec ds. bezpieczeństwa internetowego. – Choć konsumenci zabezpieczają swoje komputery, brakuje im świadomości, ze chronić należy również smartfony i tablety. To tak, jak gdyby korzystać z systemu alarmowego w domu, ale nie zamykać samochodu i zostawiać w nim szeroko otwarte okna.

Raport Norton 2013
Raport Norton 2013
Raport Norton 2013
Raport Norton 2013

Raport Norton 2013 przeprowadzono w 24 krajach. Wzięło w nim udział 13­022 Internautów.

Zdjęcia

  • Raport Norton 2013
Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać