Android: Coraz więcej złośliwych aplikacji

Android: Łatwy cel dla cyberprzestępców
W ostatnim kwartale liczba złośliwych aplikacji podwoiła się z 10 000 do 20 000 w ciągu zaledwie jednego miesiąca, a setki tysięcy urządzeń zostało zainfekowanych po tym, jak wirusy przedostały się do kanałów dystrybucji sklepu Google Play.
Najświeższe analizy opracowane przez zespół z TrendMicro, firmy zajmującej się zabezpieczaniem środowiska przetwarzania w chmurze nie są optymistyczne: w ciągu pierwszych 3 miesięcy tego roku ekspertom udało się zidentyfikować 5 000 złośliwych aplikacji stworzonych w celu infekowania telefonów pracujących na systemie Android.

Kolejnym problemem jest to, że zabezpieczenia oficjalnego sklepu z aplikacjami prowadzonego przez firmę Google – Google Play – okazały się nieszczelne. Umożliwiły one na umieszczenie tam siedemnastu złośliwych programów, które – zanim doszło do ich wykrycia i usunięcia ze strony – zostały ściągnięte ponad 700 000 razy.

– Wzrost liczby złośliwych aplikacji atakujących Androida świadczy o tym, że uwaga hakerów jest niezmiennie skupiona na platformach mobilnych, a zwłaszcza na systemie operacyjnym Android – mówi Rik Ferguson, dyrektor ds. badań nad bezpieczeństwem i komunikacji w Trend Micro.

– Przestępcy zawsze podążali za trendami obserwowanymi wśród użytkowników. W miarę jak nasza aktywność przenosi się do sieci mobilnej, urządzenia przenośne stwarzają cyberprzestępcom nowe okazje do nielegalnego zarobku, pozwalając jednocześnie na nieprzerwane wykorzystywanie starych sztuczek. Użytkownicy muszą zachować ostrożność podczas ściągania czy instalowania aplikacji, powinni też pomyśleć o wyposażeniu swoich urządzeń mobilnych w programy chroniące przed złośliwym oprogramowaniem.

A co złośliwa aplikacja może zrobić z naszego smartfiona?

Zdjęcia

  • Android: Łatwy cel dla cyberprzestępców
Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać