drukuj

Era Post-PC nie zabije komputerów

Tyle się mówi teraz o erze Post-PC, że urządzenia mobilne zastąpią nam komputery stacjonarne. I owszem, mobile coraz intensywniej wkracza w nasze życie, ale komputery wciąż będą miały się świetnie. Tablety, smartfony, netbooki, ultrabooki i nawet sleekbooki, co będzie chciał nam sprzedać Hewlett-Packard to wszystko urządzenia mobilne, czyli przenośne, jednak najwięcej mówi się o dwóch pierwszych. Będą nieustannie podłączonym do Internetu w kieszeni będziemy mogli porzucić komputery stacjonarne. jak dla mnie - bzdura!
 
Internet w kieszeni - świetna sprawa. Rozwijające się ekosystemy mobilne - doskonale. iPad (jak długo jeszcze będzie on niemal synonimem tabletu?) - jedno ze wspanialszych urządzeń na świecie. Jednak codzienna, wygodna, wydajna i efektywna praca za pomocą tych narzędzi jest niemożliwa i wiele musiałoby się zmienić by taką się stała. Z pecetem świetnie się uzupełniają, synchronizują, ale bez fizycznej klawiatury i dużego ekranu nie osiągniemy tych samych efektów. Jasne, do iPada dostaniemy wiele akcesoriów wspomagających, ale Steve Jobs przewraca się zapewne w grobie na myśl o bezprzewodowych klawiaturach - nie taki był jego zamysł.

Post-PC to ciekawe zjawisko i fakt. Ale jego przecenianie to błąd. W grudniu spędziłem tydzień za granicą, jednak oprócz zwiedzania musiałem tez pracować. Nieustannie towarzyszył mi tablet Apple i owszem, praca była możliwa. Jednak już po pięciu dniach tęskniłem za pecetem, na którym było sprawniej, szybciej i wygodniej. Praca została by wykonana na nim szybciej, no i na pewno w większym zakresie, gdyż taka przeglądarka Safari nie wszystko potrafi. iPad jest świetny, ale do wielu innych czynności. W pracy nie zastąpi komputera, ale świetnie się z nim uzupełni dzięki multiplatformowym rozwiązaniom (Dropbox, Wunderlist, Pocket, Mail...).

Era Post-PC to także świetny slogan marketingowy, ukuty przez zmarłego twórcę Apple. Jednak marketing to nie wszystko, a ostatecznie wygrywa przystępność i funkcjonalność. Czytając wpisy Przemka Pająka na blogu Spider's Web zarażam się wiarą w urządzenia mobilne, wiedząc jednocześnie, że blaszane komputery zostaną jeszcze z nami na długo.

Zdjęcia

  • Post PC
Żyję technologiami, social media, w wolnej chwili grami, muzyką, filmami, podróżami... Za dużo tego by tu wymieniać. ;)
Troyann
Autor:Troyann
Komentarze
ZicZac
ZicZac wt., 2012-05-15 18:33

Nic się może równać z dobrym

Nic się może równać z dobrym komputerem, dobrą grą, wygodnym fotelem i perspektywą wolnego następnego dnia. 

Troyann
Troyann śr., 2012-05-16 10:34

@ZicZac

W kwestii grania owszem, ale komputer to nie tylko granie obecnie. Ba, granie to tylko 10% czasu spędzam przed pecetem grając. :)

Polecamy