drukuj

GAME BOY obchodzi 23. urodziny

Tagi:
Game Boy

Fot. Bludgeoner86 / flickr

Przedwczoraj wspominałem Amigę 500, która podbijała Europę pod koniec lat 80. i na początku 90. ubiegłego wieku. Mniej więcej w tym samym czasie na świecie debiutowała pierwsza przenośna konsola do gier - Game Boy produkowana przez firmę Nintendo. Prace nad Game Boy'em trwały w Japonii od końca lat 70. jednak dopiero w 1989 roku udało się stworzyć urządzenie z wymiennymi grami. Ale to nie Game Boy zadebiutował na polskim rynku.

W Polsce pierwsza przenośna konsola do gier pojawiła w 1991 roku - Atari Lynx. Świata jednak nie podbiła, a kiedy weszła na polski rynek do wyboru było jedynie... 10 gier. Zresztą, na całym świecie ostatecznie powstało ich... 80 (sic!). Jeden cartrige kosztował jak na ówczesne czasy całkiem sporo, bo ok 400 tys. zł, a sama konsola od 1,5 mln zł przy 1,7 mln zł średniej pensji. Tak więc nie każdy mógł sobie na nią pozwolić tym bardziej, że całkiem sporo trzeba było wydać na baterie - na 15 min. grania potrzebnych było aż 6 paluszków. Mimo kolorowego wyświetlacza sukcesu nie było.

Atari Lynx świata nie podbił świata w przeciwieństwie do... Game Boy'a firmy Nintendo, którego twórcą był Gunpei Yokoi. Ten pan zasłynął projektując urządzenie Game & Watch - zapewne wszyscy, którzy mają więcej niż 20 lat zbierali za pomocą wilka jajka znoszone przez kurczaki :). W roku 1993 Game Boy był szeroko dostępny na sklepowych półkach. Żeby go kupić wystarczyła 1/3 przeciętnego wynagrodzenia. Kosztował wtedy ok 1,5 mln złotych, a wynagrodzenie nieco ponad 4 mln zł. Nieco tańsza była podróbka, którą wszyscy znamy pod nazwą Pegasus.

Dziś siedząc w pociągu, komunikacji miejskiej, czy stojąc trzymamy w ręku smartfona i gramy w różnego rodzaju gierki - w latach 90. funkcję tę pełnił właśnie Game Boy, który podbijał serca zarówno dzieci jak i dorosłych. W 1998 roku na rynku pojawił się Game Boy Color, który na całym świecie sprzedał się w nakładzie 118 milionów egzemplarzy. Później pojawiały się kolejne wersje np. Game Boy Advance i Nintendo DS, jednak w erze telefonów komórkowych oferujących podobne możliwości - śmierć Game Boya była nieuchronna.

 

Zdjęcia

  • Game Boy
  • Kartridże do Game Boy'a
  • Game Boy
killer
Autor:killer
Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać