drukuj

Zagadki

Zagadki

Fot. AlmostViolent

Istnieje w życiu cała gama przyjemności, którym oddajemy się z rozsądku zbyt rzadko, z lęku przed wpojoną nam kulturowo wieczną karą czyhającą na wszystkich nihilistów-hedonistów. Należy do bez wątpienia granie we wciągające gry. Kto nigdy nie czuł palącego głosu sumienia po tygodniu spędzonym bezproduktywnie nad GRĄ, nie śpiąc, nie jedząc, nie widząc ludzi, denerwując się, myśląc o owej grze w czasie pracy, niech pierwszy rzuci kamień. Przyznaję bez bicia, że jedną z kilku takich gier był, nieistniejący już w oryginale, choć wciąż do odnalezienia online, dark complex.

Ot, wydawać by się mogło, pierdołowata, flashowa gierka jak każda inna. W czasach, gdy powstała - wiele, wiele lat temu - była jednak szeroko dyskutowana i grana, i, daję słowo, gdyby tylko istniał wówczas Facebook, graliby w nią wszyscy.

Bardzo prosta grafika, muzyka typu "wianie w kominie", na pierwszy rzut oka nic rewelacyjnego (zwłaszcza z dzisiejszej perspektywy). Kolory, dźwięki, światełka, spirale, wejścia. Na początku klikasz gdzie popadnie. Drugiego dnia zastanawiasz się, jaka jest logika całego kompleksu kostek i co trzeba zrobić, by znaleźć wyjście (a może wejście?). Po tygodniu budujesz z kartek modele 3D i zastanawiasz się,  gdzie popełniasz błąd w myśleniu o odbiciu gwiazd i trzech wymiarach kompleksu. Dark complex to zagadka - i jak wszystkie zagadki ma to do siebie, że nie można przestać o niej myśleć. Strasznie to wkurzające i prawdopodobnie dlatego wciąż pamiętam ją po latach.

Nie udało mi się wyjść. Nagle wywalił mi się komputer i nawet nie wiem, czy mój trop był słuszny. Pewnie nie. W owym czasie gra istniała w sieci rok, a przeszło ją zaledwie kilkaset osób. Dziś nie jestem w stanie znaleźć Hall of Fame, ale jeśli chcecie się zmierzyć, spróbujcie tutaj.

PS. Istnieje też wersja dla chłopaków - duuuuużo prostsza, the dark room, tutaj.

Zdjęcia

  • Zagadki
  • Zagadki
  • Zagadki
  • Zagadki
Jak dzisiaj kogoś potniesz, to nie wiesz, co z niego wycieknie: krew, czy płyn hydrauliczny.
AlmostViolent
Autor:AlmostViolent
Komentarze
ZicZac
ZicZac czw., 2012-04-26 21:04

Długo

 myslałem, długo próbowałem. Obie wersje za trudne :(

wojtek
wojtek pt., 2012-04-27 13:05

:)

Hmm, ciężka sprawa. Może jakieś instrukcje, jak się zabrać do tego tematu?